Skórna manifestacja celiakii – jaką dietę stosować?

Skórna manifestacja celiakii – jaką dietę stosować?

28 czerwca 2021 0 przez Redakcja

Skórna manifestacja celiakii, co to takiego i jak z tym żyć? Jaka dieta jest wymagana i czego należy unikać? Jakie są objawy i gdzie dokonać diagnozy? Nie jest to łatwa choroba do życia. Choroba Dühringa, bo taka jest jej nazwa, często występuje w tych samych rodzinach, w których są chorzy na celiakię. Jest nazywana skórną manifestacją celiakii. Jak ją rozpoznać i co może sugerować chorobę Dühringa?

Elementy nasuwające podejrzenia skórnej manifestacji celiakii to między innymi niewspółmierne nasilenie świądu i pieczenia w stosunku do relatywnie łagodnego wyglądu zmian skórnych. Liczne wtórne zadrapania i strupy. Bardzo typowe występowanie zmian w okolicy kości krzyżowej na pośladkach oraz na łokciach. Podejrzenia można snuć, jeśli również występuje w rodzinie celiakia. Występowanie objawów zespołu złego wchłaniania ma około 10% pacjentów. Współwystępowanie defektów szkliwa zębowego identyczny jak u pacjentów z celiakią oraz nasilenie zmian skóry po spożyciu leków i pokarmów zawierających większe ilości jodu. To główne objawy na jakie powinno się zwrócić uwagę.

W takim razie postawić diagnozę i zacząć leczenie choroby Dühringa?

W celu postawienia prawidłowej diagnozy należy oznaczyć poziom przeciwciał charakterystycznych dla celiakii przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA oraz całkowity poziom IgA. Jeśli przeciwciała są ujemne, należy wykonać badania przeciwciał przeciw EMA i DGP. Charakterystyczne dla skórnej formy celiakii są przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG) typu 3, jednak są one niedostępne w diagnostyce. Ponadto przeprowadza się biopsję zdrowej skóry najlepiej z pośladka, uważane jest to za niemal stuprocentowe swoiste w kierunku choroby Dühringa. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku przeciwciał zaleca się wykonanie biopsji jelitowej w celu oceny nasilenia zmian w jelicie cienkim. Podstawą leczenia jest ścisła dieta bezglutenowa. Zmiany skórne mogą ustąpić dopiero po co najmniej 6 miesiącach stosowania diety, u niektórych pacjentów może potrwać nawet kilka lat. Należy ograniczyć również spożywanie jodu oraz ewentualnie włączyć dodatkowe leczenie farmakologiczne przy długotrwałym utrzymywaniu się uciążliwych objawów pomimo stosowania diety.

Jak wygląda ścisła dieta bezglutenowa?

Otóż nie jest ona taka prosta. Należy wykluczyć wszystkie produkty, które mogą zawierać nawet śladowe ilości glutenu. Znajdziemy tą informację na etykiecie. Gluten zawierają zboża takie jak żyto pszenica jęczmień i owies. Produkty takie jak mąki, kasze, pieczywo, płatki z udziałem tych zbóż również będą zawierały gluten. Na rynku dostępne są już produkty bezglutenowe oznaczone przekreślonym znakiem kłosa. Znak ten daje pewność, że w produkcie nie występuje gluten. Jeśli masz powyższe objawy to skorzystaj z klimatyzacja Warszawa i w chłodzie przemyśl, gdzie udać się w celu wykonania diagnozy. Nigdy sam nie decyduj o wprowadzeniu diety bezglutenowej. Podstawą jest diagnostyka.