Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

24 czerwca 2021 0 przez Redakcja

Weganizm zyskuje na popularności. Jest filozofią życia, która wyklucza spożywanie mięsa, ryb i produktów odzwierzęcych. Rezygnuje również z używania skórzanej galanterii i obuwia. Sporo jednak osób zadaje sobie pytanie, czy takie wykluczenia są zdrowe. Najczęściej sceptykami takiej diety są osoby, które nigdy nie stosowały jej na sobie. Z racji tego, że nie jest to zwykła dieta, a zmiana filozofii życia i nastawienia do świata, warto się jej przyjrzeć.

Wykluczenia mięsa, jaj, ryb mogą powodować braki witamin i minerałów, ale tylko jeśli odpowiednio nie skomponujemy naszej warzywnej karty dań. Z drugiej strony znalezienie mięsa dobrej jakości graniczy z cudem, także często można mieć więcej problemów zdrowotnych bez diety wegańskiej.

Sporo osób przechodzi na weganizm stopniowo. Nie wykluczając wszystkich produktów na raz – jest to zdecydowanie lepsza droga i daje możliwości uzupełnienia minerałów pod postacią suplementów. Jeżeli odpowiednio skomponujemy dietę, chociażby dostosujemy ilość białka roślinnego do wymagań organizmu. Owoce i warzywa pozostawiają nam ogromne możliwości uzupełnienia minerałów. Dieta wegańska jest lekkostrawna i sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu serca a także wydolności organizmu.

Możliwości komponowania przepisów jest wiele. Ciężko upiec jest ciasto bez jaj, aczkolwiek po dłuższym czasie nie jest to już taki wyczyn. W domowych warunkach możemy skomponować fajną kartę dań kuchni wegańskiej, trudniej będzie nam dostać catering, jeśli dodatkowo wykluczymy glutem. Testowanie przepisów czasami przyprawia o zawrót głowy i musimy szczegółowo wyliczać ilości składników, więc pomocna będzie waga kuchenna i klimatyzacja Warszawa. Jeśli dojdziemy już do wprawy, to będziemy cieszyć się pełną paletą smaków. Weganizm oferuje wypróbowanie nieszablonowych połączeń i odkrycie nowych kubków smakowych. Na mieście coraz częściej restauracje oferują wegańskie karty dań, więc spokojnie będziemy mogli zjeść nawet kiedy zabraknie nam czasu na gotowanie. To jest kolejny sposób na to, aby spróbować czegoś innego.

Dieta wegańska może być zdrowa, jeżeli tylko zadbamy o prawidłowo kompozycja mikroskładników, Możemy wspomóc się suplementacją, szczególnie uzupełnieniem witaminy B12, z racji tego, że zawierają ją głównie pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Występuje w grochu i innych roślinach strączkowych, jednak w niewystarczających ilościach. Dodatkowo możemy skorzystać z usług profesjonalnych dietetyków, aby dobrali nam dietę do naszych potrzeb. Jeżeli się wahasz, możesz na jakiś czas spróbować żyć bez mięsa i innych produktów odzwierzęcych a sam będziesz mógł zdecydować czy ta dieta jest dla ciebie.